
Здравната криза причинена от Корона вируса доведе до бързи темпове в развитието на тенденции, които бяха започнали да се наблюдават в сферата на недвижимите имоти.
В търсенето на по-качествена среда на живот, по-големи площи и възможности за лично пространство за всеки член на семейството доведе до сериозни промени в новите сгради, които предстоят да излязат на пазара.
Един от посочените основни недостатъци на новото строителство през изминалите години е малката квадратура на спалните в жилищата. В стартиращите проекти на това е обърнато внимание и значително се увеличи площта на стаите, което доведе и до по-голяма обща площ.
В България през тази година наблюдавахме покачване на цените на недвижимите имоти във всеки един сегмент.
Ситуацията във Варна с покачване на цените е приблизително следната:
- 13% за Идеален център и Гръцка махала,
- 14% за Левски
- 11% за Бриз
- 23% за Морската градина и Спортна зала.
Факторите за покачване на цените са много и взаимосвързани. По важните от тях са:
- Жилището е стока от първа необходимост. Увеличаването на населението в големите градове води до постоянно нарастваща нужда от нови жилища. Тази година наблюдавахме във Варна голяма активност за покупка на жилище от българи живеещи в чужбина.
- Все по-млади хора купуват. На пазара се появиха ново поколение купувачи, които търсят:
- различни жилища, модерни и комфортни,
- социална среда, в която да общуват
- иновативни пространства.
- Ниските лихви на ипотечните кредити и постоянното повишаване на стандарта на живот са в основата на това младите хора да се решат на такова финансово обвързване.
- Промяна на потребностите на хората в следствие на Корона вируса.
- Желанието да имат по-големи пространства, да живеят на чисто.
- подмяна на по-малки апартаменти и покупка на по-големи.
- Покачването на цената на труд, по-високата цена на основните материали в строителството като желязно, бетон и др. са в основата на поскъпването на апартаменти в нови сгради. През последните месеци наблюдаваме как някои инвеститори спират да продават “на зелено”, също се обмислят и варианти за обвързване на цената на апартамента с повишаването на материалите.
- Икономическите фактори:
- нарастване на инфлацията
- липса на разбираема и достъпна алтернатива за инвестиция направи отново покупката на недвижим имот водеща при хората, които желаят да запазят спестяваниярта си и да имат печалба от вложените си пари.
- В световен мащаб и в България исторически наблюдаване повишаване на цените на недвижимите имоти, което отново ги поставя на първо място в едно инвестиционно портфолио.
- Не на последно място се наблюдава и тенденция, че е модерно да се закупи втори имот извън основното жилище от хора, които могат да си го позволят
Всички тези фактори доведоха до по-бързи темпове в повишаването на цените на недвижимите имоти отколкото сме свикнали в годините.
В динамиката на времето, в което живеем е много трудно да се правят прогнози. Това го доказа и най-голямата сделка при офис сградите, която се осъществи тази година. Време, в което голяма част от експертите твърдяха, че този сигмент е в сериозен застой, заради изолацията, която ни е наложена от Корона вируса, някои компании използват за да инвестират в активи.